top of page

„Muzyka łagodzi obyczaje” chciałoby się powiedzieć. Ale niech nas nie zwodzi ta banalna prawda, bowiem intencją Autorów było nie tyle rozlanie oliwy na burzliwe wody wzajemnych relacji Polaków i Żydów, co próba dotarcia w ten niekontrowersyjny sposób do tkwiących w każdym z nas zadawnionych stereotypów, skłonienia do zastanowienia i zaszczepienia przeciwko kłamstwom i półprawdom nakręcającym spiralę wrogości.

Zaskakująco rozwijająca się akcja przenosi nas w okrutny wojenny czas, angażuje emocje bohaterów i jak na gatunek przystało, prowadzi do tryumfu miłości. Ktoś powie, że to naiwność, sentymentalizm, ktoś, że to banalizowanie zła. „Miłość jest wszechogarniająca… A można to w pełni zrozumieć dopiero w sytuacjach ekstremalnych, kiedy się widzi, że bez niej nie można żyć…”. „Jeśli umiesz zdobyć się na miłość, oddać drugiemu człowiekowi, w najgorszych warunkach pozostaniesz człowiekiem” - mawiał Marek Edelman, który zapraszałby nas na spektakl, bo był wielkim zwolennikiem wystawienia go na warszawskiej scenie.

Paula Sawicka

26 września 2019

 (w kolejności pojawiania się na scenie)

Muzyka i teksty piosenek  – GARY GUTHMAN

Libretto – DOMAN NOWAKOWSKI / GARY GUTHMAN

Tłumaczenie piosenek – DOMAN NOWAKOWSKI

Reżyseria i światła – NATALIA KOZŁOWSKA

Scenografia i kostiumy – PAULINA CZERNEK

Choreografia – BARTOSZ FIGURSKI

Współpraca przy kostiumach – ANNA PUCHALSKA

Konsulatacje wokalne – AGNIESZKA HEKIERT

Asystent reżysera  – MAGADALENA MAŁECKA

Charakteryzacja – ANNA SAWICKA

Projekt Plakatu – ANDRZEJ PĄGOWSKI

Inspicjent – URSZULA HAJDUKIEWICZ

Koordynator – MONIKA WINIARSKA

Produkcja - Fundacja otoKultura.org –

SEBASTIAN KAZUBSKI/ ADRIAN NOWAKOWSKI

Światła - WOJCIECH ŁYSIK

Dźwięk - SZYMON MONTEWKA

Kierownik techniczny - WOJCIECH ŁYSIK 

Babcia Sara - AGNIESZKA KUROWSKA
(polska Żydówka uratowana z Zagłady)

Hanna - IZABELLA BUKOWSKA

(córka Sary urodzona w 1944 w Polsce)

Abey - PIOTR BAJTLIK
(syn Hanny, urodzony w 1970 na Brooklynie)

Dyrektor - DAREK KORDEK
(dyrektor teatru w Warszawie)

Alicja - SASHA STRUNIN

(córka dyrektora teatru)

Mojsze - PIOTR CYRWUS

(właściciel budynku przed II Wojną Światową)

Młoda Sara - MAŁGORZATA KOZŁOWSKA

(młodziutka dziewczyna w Gettcie)

Kazik - PRZEMYSŁAW NIEDZIELSKI

(wojownik Powstania w Gettcie)

Marek - SŁAWOMIR MANDES

(wojownik Powstania w Gettcie)

 

 

Zespół muzyczny pod kierownictwem Garego Guthmana

 

JEKATIERINA DRZEWIECKA fortepian / Piano

MATEUSZ KASZUBA – keyboard / Keyboard

RAFAŁ ŁĘPA – keyboard / Keyboard

MATEUSZ DOBOSZ – gitara basowa, kontrabas / Bass Guitar, Acoustic Bass 

PATRYK DOBOSZ – perkusja / Drums

Album (audio demo)
00:00 / 06:21

O MUSICALU

TWÓRCY

Tekst, na kanwie którego powstał musical, napisali: amerykański kompozytor Gary Guthman i polski dramaturg Doman Nowakowski. Twórczy zespół składający się z dwóch serdecznych przyjaciół – amerykańskiego żyda i polskiego katolika – ponad rok pracował ramię w ramię, odkrywając zapomniane prawdy i odkłamując narosłe przez lata stereotypy. Musical został napisany jednocześnie w dwóch językach – angielskim i polskim.

 

To historia o Polsce – kraju odważnych, serdecznych ludzi, bogatych we wspaniałą historyczno-kulturową spuściznę. O Polsce, przez setki lat nazywanej Paradiso Judeorum (Żydowskim Rajem), gdzie żydowska społeczność w dużej mierze czuła się swobodnie, korzystając ze swej niezależności i tworząc własną, unikalną kulturę. Twórcy wierzą, że widzowie utożsamią się z przesłaniem, które brzmi: najwyższy czas, aby obie strony, żydowska i katolicka, wzajemnie się zrozumiały i doceniły wspólną historię.

Gary Guthman tak powiedział o ich wspólnej pracy - "List z Warszawy - to muzyczna próba międzynarodowego dialogu. Jego celem jest utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych pomiędzy ludźmi z różnych kręgów religijnych i kulturowych. Otwarty dialog jest koniecznością, aby kreować w przyszłości lepsze relacje w stosunkach polsko-żydowskich. Musical ten - nie proponuje czarno-białych odpowiedzi - lecz próbuje pokazać że istnieją różne możliwości porozumienia ponad podziałam poprzez opowiadanie historii z różnych punktów widzenia"

TWÓRCY

Gary Guthman

kompozytor, jazzman. Uczeń mistrzów kompozycji, aranżacji i orkiestracji: Henriego Manciniego i Dona Costy. Skomponował i zorkiestrował setki utworów, wykonywanych przez najlepsze orkiestry amerykańskie i kanadyjskie, m.in.: Toronto Symphony, Oregon Symphony, Vancouver Symphony, New York Pops. Wielokrotnie współpracował jako lider i solista z ,m.in.: Dorsey Brothers Big Band, Bee Gees, Arethą Franklin, Tony Bennettem,  Michaelem Bubble i wieloma innymi.

 

Doman Nowakowski

dramaturg, scenarzysta. Autor sztuk teatralnych, m.in. „Keczup Schroedera”, „Niektóre gatunki dziewic”, czy wystawianego również zagranicą dramatu „Usta Micka Jaggera”. Napisał scenariusze do filmów: „Biała sukienka”, „Skrzydlate świnie” i „Siedem grzechów popcooltury”. Scenarzysta i pomysłodawca seriali telewizyjnych, takich jak „Bodo”, „39 i pół”, „Na noże”, „Miodowe lata”, Kasia i Tomek” i wielu innych.

 

Natalia Kozłowska

ukończyła Wydział Reżyserii w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wyreżyserowała 17 spektakli teatralnych, w tym 9 oper, m.in.: „Nowy Don Kiszot” Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie, „Agrippina” G.F. Händla w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich, „Księżycowego Pierrota” A. Schönberga w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski. Jest również reżyserką dwaóch spektakleli muzyczne – „Baroque Living Room” oraz „Teatr Modny”, a także słuchowiska radiowego „Drzwi muszą być otwarte albo zamknięte” zrealizowanego w studiu Polskiego Radia.

 

Paulina Czernek

absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Projektowała scenografię i kostiumy do spektakli teatralnych i oper, m.in.: „Utwór sentymentalny na czterech aktorów” w reż. Piotra Cieplaka, „Edmond” oraz „Kubuś Fatalista i jego pan” w reż. Krzysztofa Stelmaszyka, czy „Morfina” w reż. Waldemara Raźniaka. Pracowała w kilkunastu teatrach w Polsce, m.in: Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Muzyczny Roma. Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in.: głównej nagrody za najlepszą scenografię na 22nd The Cairo International Festival for Experimental Theatre.

Bartosz Figurski

Absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W pracy skupia się na łączeniu trzech dziedzin: gry aktorskiej, śpiewu i tańca/ruchu, upodobawszy sobie musical jako formę totalną. Jako choreograf i reżyser ruchu współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Rampa, grupą teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu, Teatrem Młyn w Warszawie. Ponadto prowadzi działalność pedagogiczną w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego i w Warszawskim Centrum Pantomimy. Od 2017 w kadrze Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie wykłada taniec współczesny. Wykonawca i współtwórca projektów z dziedziny teatru tańca i tańca współczesnego w kraju i za granicą. W ramach projektów międzynarodowych współpracował m.in. z: Nigelem Charnockiem (DV8), Danielem Abreu, Nadarem Rosano, Iradem Mazliah, występując m.in. w Chinach, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii. 

FUNDACJA MUSICA DOCET

FUNDACJA OTOKULTURA.ORG

Maggie Guthman

E: office@blastproductions.eu

T: (+48) 604 230 999

Misją fundacji jest promocja kultury

oraz działania w obszarze sztuk audiowizualnych. Otokultura.org produkuje, tworzy i edukuje.

"List z Warszawy" jest pierwszą produkcją teatralną fundacji 
 

Logosy na strone bilety.jpg
Logo MKiDN i NIMIT.jpg
bottom of page